Przygotuj cerę na jesień

Plamy na skórze, czyli tzw. przebarwienia to często spotykany problem. Powodem tego problemu  są  melanocyty – komórki wytwarzające melaninę. Melanina chroni skórę przed promieniowaniem UV, a jak wiadomo im więcej mamy styczności ze słońcem tym więcej w naszym organizmie wytwarza się melaniny. W ten sposób na pewno zaobserwowaliśmy, że powstaje na naszej skórze opalenizna, ale również mogą się pojawić przebarwienia  na skórze.

plamy krem

Jednak nie tylko z nadmiaru melaniny pojawiają się przebarwienia może też tak być z powodu jego braku. Najczęściej spotykane przebarwienia to: ostuda, piegi, plamy soczewicowate. Ostuda wywołana jest wahaniami hormonalnymi  w czasie ciąży, ale również w czasie menopauzy, również maja wpływ tabletki antykoncepcyjne, kosmetyki. Pojawiające się na policzkach, nosie dłoniach czy plecach to są tak zwane piegi. Występowanie piegów są z powodowane zwiększoną przez nasz organizm syntezy melaniny.

Uwarunkowanie genetyczne posiadaczy piegów występuje najczęściej u dzieci  i młodzieży, a rzadko kiedy u osób dorosłych.  Piegi występujące w młodym wieku z biegiem dojrzałości  znikają, ale jednak u osób z jasna karnacją piegi mogą pozostać do końca życia. Osoby z piegami muszą uważać na korzystanie z promieni słonecznych, ponieważ są narażone na oparzenia i na raka kolczysto-komórkowego i podstawno-komórkowego skóry.

Przebarwienia które wkraczają z nami w życie lub nabywamy je po jakimś czasie  nazywamy plamami soczewicowatymi. Plamy pojawiają się  od postarzenia się skóry lub chorób które nas dotknęły z wiekiem takich jak: zespół Leoparda, Caneya lub rzadkie choroby genetyczne. Nie jedna osoba posiadająca przebarwienia zastanawiała się nad ich usunięciem.  Na dzień dzisiejszy mamy parę sposobów. Aby usunąć plamy krem może okazać się niezbędny. Dodatkowo: operacje laserowe CO2, peelingi, dermabrazję. Na pewno dla wielu osób jest do duży dyskomfort i często sytuacja wywołująca kompleksy.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.