Zapalenie pęcherza u dzieci – jak skutecznie je rozpoznać i szybko wyleczyć?

Układ moczowy maluchów jest wyjątkowo podatny na różnego rodzaju infekcje – właśnie dlatego zapalenie pęcherza u dzieci stanowi tak powszechną dolegliwość. W jaki sposób szybko zidentyfikować ten dotkliwy problem i skutecznie mu przeciwdziałać, by przynieść maluchowi ulgę?

Zapalenie pęcherza u dzieci – objawy

Podczas gdy osoby dorosłe nie mają zwykle problemów ze skojarzeniem swoich objawów z określoną grupą chorób, najmłodsi mogą jedynie skarżyć się na pewne dolegliwości, pozostawiając domysły rodzicom. Okazuje się jednak, że zapalenie pęcherza u dzieci jest stosunkowo łatwe do rozpoznania. U niemowląt najczęściej towarzyszą mu podwyższona temperatura ciała czy nawet gorączka, wymioty, biegunka i niechęć do jedzenia, natomiast starsze dzieci zazwyczaj odczuwają pieczenie i ból przy oddawaniu moczu oraz naglące parcie na mocz. Kiedy młody pacjent informuje o tego typu dolegliwościach, należy niezwłocznie poddać go badaniu. Zdiagnozowane zapalenie pęcherza u dzieci wymaga podjęcia natychmiastowych kroków – często jeszcze przed otrzymaniem wyników posiewu moczu.

Jak leczyć zapalenie pęcherza u dzieci?

Leki na zapalenie pęcherza u dzieci mają za zadanie nie tylko wyeliminować ból i inne towarzyszące mu dolegliwości, ale przede wszystkim usunąć zagrażające rozwojowi choroby bakterie – w tym właśnie celu stosuje się antybiotyk. Za każdym razem należy dbać jednak o to, by wybrany lek nie zagrażał zdrowiu nerek dziecka. Ostateczny dobór leków musi być skonsultowany z lekarzem – będzie on bowiem zależał nie tylko od wieku dziecka, ale także od występowania określonych objawów i odpowiedzialnych za nie bakterii. Warto pamiętać także o tym, że skutecznie zmniejszymy ryzyko kolejnej infekcji, regularnie podając dziecku suplementy wspierające prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego. W celu uniknięcia takich chorób jak zapalenie pęcherza u dzieci czy innych infekcji dróg moczowych, musimy przede wszystkim pilnować odpowiedniej higieny malucha i dbać o jego właściwe nawadnianie. Równie ważne jest unikanie silnie aromatyzowanych kosmetyków do higieny intymnej i bielizny z nienaturalnych tkanin. Dbałość o tego typu szczegóły w wielu przypadkach pomoże wyeliminować podobne sytuacje i z pewnością wyjdzie maluchowi na zdrowie – należy więc przestrzegać ich niezależnie od wystąpienia infekcji.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.