Jak działapomoc drogowa

Na czym polega ratownictwo drogowe?

Pomoc drogowa Szczecin bardzo często jest ściągana do skomplikowanych oraz groźnych sytuacji drogowych. Wynika to głównie z bardzo dużego doświadczenia, zasłużonego przez długi czas prowadzenia działalności, jak również dysponowania technicznie rozwiniętym sprzętem do ratownictwa drogowego. Na czym w zasadzie polega ratownictwo drogowe i czy jest tym samym co normalne autoholowanie za pomocą lawety? Na pewno nie.

Ratownictwo drogowe dla trudnych przypadków

Zabranie z jezdni unieruchomionego auta , gdzie układ kierowniczy jest działający, nie przysparza przeważnie większych przeszkód . Szczególnie jeśli jest to pojazd osobowy lub auto dostawcze. Lawety wyekwipowane są we wciągarki, które łatwo sobie radzą z załadunkiem popsutego wozu na platformę. Jak jednak działa pomoc drogowa, kiedy popsuty samochód nie może na własną rękę być dostarczony na lawetę bądź co gorsza, uczestniczył w dachowaniu lub wjechał do głębokiego rowu? Wtedy wydobycie go wymaga posiadania znacząco fachowego sprzętu, niż konwencjonalna laweta czy holownik. Tylko nieliczne i najlepiej wyposażona pomoc drogowa Szczecin, może świadczyć usługę ratownictwa drogowego.

Laweta HDS

Jednym z bardziej ważnych narzędzi na wyposażeniu pomocy drogowej jest laweta z dźwigiem HDS. HDS to skrót od hydrauliczny dźwig samochodowy. Sprzęt ten ma przeważnie udźwig do kilku ton, dzięki czemu nietrudno radzi sobie z podnoszeniem większą częścią samochodów osobowych . Uczestnictwo pomocy drogowej z takim wyposażeniem  jest bardzo ważne , aby nie zwiększać uszkodzeń, które już zostały wyrządzone na wozie . Tak mogłoby się wydarzyć, gdybyśmy chcieli użyć powszechnych metod do wydobycia pojazdu z rowu lub odwrócenia go na koła. Awarie zawieszenia, wgniecenia karoserii, pęknięte szyby czy wyciek płynów eksploatacyjnych – to najczęściej występujące straty , wynikające z niechlujnego trwania akcji ratowniczej samochodu. Lawety z HDS umożliwiają ich uniknąć, znacznie przyspieszając wykonanie całej operacji i powiększając jej bezpieczeństwo.

Holownik z rotatorem

Coraz częściej  pomoc drogowa wzywana jest do zdarzeń z obecnością aut ciężarowych. Aby efektywnie obsłużyć takie zlecenie, konieczne jest dysponowanie odpowiednimi narzędziami pracy. Tym razem mowa o dużych i ciężkich holownikach . Ich sekretną bronią jest nie tylko potężna moc i moment obrotowy, ale również tak zwany rotator. To specjalny wysięgnik umieszczony na pojeździe, z możliwością w zakresie 180 lub 270 stopni. Wysuwane ramię, zakończone wciągarką o wielkiej sile udźwigu, pozwala prowadzić akcje ratownicze w nieoptymalnych warunkach – głównie tam, gdzie mała ilość przestrzeni na drodze , nie umożliwia na sprawne i bezpieczne manewrowanie holownikiem. Duże ceny za tego typu pojazdy ratownicze, dochodzące nawet do 1 miliona złotych, powodują że tylko mała liczba firm jest w stanie skutecznie świadczyć usługi ratownictwa drogowego też dla samochodów ciężarowych. Przed przyłączeniem się do akcji ratunkowej dla samochodu ciężarowego, przewożącego towar, konieczne jest jego wcześniejszy rozładunek i przeniesienie ładunku do innego, podstawionego na miejsce pojazdu. Tym zajęciem również często zajmuje się pomoc drogowa, korzystając z posiadanych przez siebie zasoby ludzkie i sprzęt – wózki widłowe, ciężarówki czy dźwigi HDS.

 

Więcej na stronie kazauto.pl

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.