Wszystko o soczewkach kontaktowych

Soczewki kontaktowe stają się coraz bardziej popularne. Dawniej decydowało się na nie nieliczne grono osób – większość preferowała raczej okulary. Soczewki jednak nie bez powodu zyskują coraz więcej zwolenników. Przed zdecydowaniem się na ich użycie należy zasięgnąć kilku podstawowych informacji.

Kto może używać soczewek kontaktowych?

Przede wszystkim soczewek używają osoby z wadami wzroku, które albo całkowicie rezygnują na ich rzecz z okularów, albo stosują te dwie metody korekcji wzroku zamiennie. Na rynku znaleźć możemy również soczewki tzw. zerówki. Osoby, które nie mają wady wzroku noszą je ze względów estetycznych – można nimi podkreślić swój naturalny kolor oczu, albo nawet zmienić go na całkowicie inny. Kiedyś soczewki zmieniające kolor oczu były dostępne tylko w wersji zerówek. Dzisiaj jednak mogą je nosić nawet osoby z wadami wzroku – nie dość, że dzięki nim widzą lepiej, to jeszcze mogą coś zmienić w swoim wyglądzie. Należy jednak pamiętać, aby zawsze przed pierwszym użyciem soczewek kontaktowych skonsultować to z lekarzem okulistą. Dotyczy to nie tylko osób, które mają stwierdzoną wadę wzroku, ale również tych, które chcą nosić tzw. zerówki.

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Jeśli chodzi o postępowanie z soczewkami kontaktowymi, wszystko zależy od tego, jaki rodzaj soczewek posiadamy. Na rynku dostępne są soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, a nawet takie, które można nosić aż 3 miesiące. Pamiętajmy, aby soczewki jednodniowe zawsze używać tylko przez jeden dzień. Wieczorem należy je zdjąć i po prostu wyrzucić. Natomiast w przypadku soczewek, których możemy używać dłużej, pojawia się konieczność odpowiedniego zadbania o nie. Tutaj soczewki jednodniowe mają pewną przewagę – nie musimy martwić się tym, czy dobrze je wyczyściliśmy. Soczewki dwutygodniowe i dłuższe należy po każdym zdjęciu przepłukać specjalnym płynem do ich przechowywania, a następnie umieścić w specjalnym pojemniczku i zalać tym właśnie płynem. Pamiętajmy, aby zawsze korzystać ze specjalistycznych płynów przeznaczonych do przechowywania soczewek. Tylko one mają odpowiednie właściwości i tylko wtedy możemy mieć pewność, że nasze soczewki pozostaną w dobrym stanie. Soczewki dwutygodniowe czy miesięczne w ogólnym rozrachunku są zazwyczaj tańsze niż soczewki jednodniowe. Zawsze jednak skonsultujmy z lekarzem to, czy możemy używać soczewek przeznaczonych do użytku na dłużej niż jeden dzień. Osoby z niektórymi wadami wzroku nie mogą tego robić, dlatego kontakt z okulistą jest tutaj kluczowy.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.